سه شنبه 11 آبان 1389

فرمان دلیت چیست ؟

   نوشته شده توسط: داریوش زمانی    

dell یک از فرمان های سیستم عامل داس بود

با این فرمان شما میتوانستید یک یا چند فایل را حذف کنید

در این فرمان شما باید نام و پسوند ( اکستنشن ) یک فایل را همراه فرمان dell می آوردید.

برای حذف چند فایل باید از علامت * استفاده می کردید مثلا دستور dell *.exe  تمام فایلهایی که پسوند آنها exe بود را حذف می کرد . البته شما باید در دایرکتوری که میخواهید فایلهایش را حذف کنید باشید . پس فرمانی اینگونه میشد که اول کامند (dell)  بعد درایوی که فایل یا فایلها داخلش بود و بعد دایرکتوری که فایل بود و بعد اسم و یا اسامی فایلها را مشخص می کردید .

این فرمانها هنوز هم استفاده دارند و بیشتر کسانی که کار سیستمی یا هک یا کرک می کنند هنوز به خوبی از آن استفاده می کردند

راستی شما با این فرمانی نمی توانستید یک دایرکتوری را حذف کنید و باید جای آن از delltree  یا اگر دایرکتوری را قبلا با فرمان dell  خالی کرده بودید( یک بار باید فایلها را پاک کنید و بعد دایرکتوری را ) و بعد از آنکه هیچ فایلی داخل دایرکتور نبود با فرمانی rd  میتوانستید دایرکتوری را حذف کنید .

البته بعد  از حذف می توانستید از فرمان undell برای بازگرداند فایلهای حذف شده استفاده کنید . که البته همیشه هم فایلها را بر نمی گرداند .

راستی شاید شما ندانید دایرکتوری چیست

میدانید الان اسمش شده فولدر و در موقع داس به مجموعه فایلها که تحت یک نام خاص در یک درایو و پارتیشن مشخص ثبت می شد دایرکتور می گفتند .

مثلا همیشه اگر از درایو سی فهرست می گرفتید ( دایرکتوری می گرفتید ) یک دایرکتوری به نام داس بود که فرمانهای داس در داخل آن بود و شما می توانستید از آنها برای کارهای خاص استفاده می کردید.

راستی گفتم دایرکتوری ( آن هم یک فرمانی داس بود ) و برای فهرست گرفتند از یک دایرکتور استفاده می شد مثل الان نیست که شما به محض آنکه روی یک فولدر کلیک می کنید محتوای آن را به صورت گرافیکی می بینید .

با فرمانی دایرکتوری شما در چند ستون نام - پسوند - حجم - تاریخ آخرین تغییر را نشان میداد .

من در یک پست تمام پسوند های این فرامین را جهت اطلاع خواهم آورد .

 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات